Graduate Council & Committee Members

Graduate Council

College of Agricultural and Environmental Sciences
*Jeffrey D. Mullen 2019
Marc van Iersel 2020
Aaron Thompson 2018
College of Arts and Sciences
*Cindy Hahamovitch 2020
Hamid Arabnia 2019
Fikri Avci 2019
Tina M. Harris 2019
Masaki Mori 2019
Amy Pollard 2019
College of Business
*John S. Hulland 2020
Nicholas T. Berente 2018
Odum School of Ecology
*Craig Osenberg 2020
College of Education
*Katherine Thompson 2019
Georgia Calhoun 2019
Janette Hill 2018
Victoria Hasko 2020
Jennifer Lindstrom 2018
College of Engineering
*Javad Mohammadpour 2019
College of Environment and Design
*James Reap 2020
College of Family and Consumer Sciences
*Denise Lewis 2019
School of Forestry and Natural Resources
*Dehai Zhao 2019
College of Journalism & Mass Communication
*Welch Suggs 2018
College of Pharmacy
*Houjian Cai 2020
School of Public & International Affairs
*Amanda Murdie 2020
College of Public Health
*Jessica Muilenburg 2020
School of Social Work
*Mary Caplan 2018
College of Veterinary Medicine
*Daniel Perez 2020
Joint Representation: JRL, CPH, SPIA, SW, VET
Patricia Reeves 2018
Kaori Sakamoto 2018
Joint Representation: ECOL, ENV, FCS, FRS, PHR
Gary T. Green 2018

 


2017-18 Committee Members

Administrative Committee

Ex Officio  Dean Suzanne  Barbour
Chair  Nicholas Berente Management Information Sciences- BUS 2018
 Mary Caplan Social Work – SOWK 2018
 Tina Harris Communication Studies – A&S 2019
 Welch Suggs Journalism & Mass Communication – JRL 2018

Appeals Committee

Ex Officio  Dean Suzanne  Barbour
Chair  Nicholas Berente Management Information Sciences – BUS 2018
 Houjian Cai Pharmaceutical  & Biomed Sciences – PHR 2020
 Jennifer Lindstrom Communication Sciences & Special Education – EDU 2018
 Jessica Muilenburg Health Promotion & Behavior – PUB HEALTH 2020
 Amanda Murdie International Affairs – SPIA 2020
 Daniel Perez Poultry Medicine – VET 2020
 Amy Pollard Music – A&S  2019
 Dehai Zhao Forestry & Natural Resources – FRS 2019

Strategic Planning Committee

Ex Officio  Dean Suzanne Barbour
Chair  Tina Harris Communication Studies – A&S 2019
 Janette Hill Career & Information Studies – EDU  2018
 John S. Hulland Marketing – BUS 2020
 Javad  Mohammadpour Engineering – ENGR 2019
 Aaron Thompson Crop & Soil Sciences – AGR 2018

Curriculum Committee

Ex Officio  Dean Suzanne  Barbour
Chair  Mary Caplan Social Work – SOWK 2018
 Gary Green Forestry & Natural Resources – FRS 2018
 Cindy Hahamovitch History – A&S 2020
 Victoria Hasko Language & Literacy Ed – EDU 2020
 Denise Lewis Human Development & Family Sciences – FCS 2019
 Masaki Mori Comparative Literature – A&S 2019
 James Reap Environment & Design – CED 2020
 Kaori Sakamato Pathology – VET 2018
 Marc van Iersel Horticulture – AGR 2020

Program Committee

Ex Officio  Dean Suzanne  Barbour
Chair  Welch Suggs Journalism & Mass Communication – JRL 2018
 Hamid Arabnia Computer Science – A&S  2019
 Fikri Avci Biochemistry & Molecular Bio – A&S 2019
 Georgia Calhoun Counseling & Human Development Services – EDU 2019
 Jeff Mullen Agricultural & Applied Economics – AGR 2019
 Craig Osenberg Ecology – ECOL 2020
 Patricia Reeves Social Work – SOWK 2018
 Katherine Thompson Educational Theory & Practice – EDU 2019